Witam, dzisiaj chciałbym przedstawić wam jeden z moich ulubionych
sposobów używania sztucznej kukurydzy w metodzie. Do wykonania przyponu będą
potrzebne nam:
- Plecionka przeponowa 12lb
- Dwa haczyki bez zadziorowe nr 10 i 14
- Rurka termokurczliwa
- Sztuczna kukurydza (pływająca)
- Plastelina ołowiana bądź zwykła śrucina.
2. Na drugim końcu wiąże pętle najprostszym węzłem (ponieważ i tak później ją odetniemy) |
3. Następnie przewiercam kukurydzę na jej krawędzi po to aby trzonek haczyka mógł łatwo się w nią wbić. |
4. Kolejno na igłę z zadziorem nakładamy kukurydze oraz mały kawałek rurki i zahaczamy zadzior o pętle oraz przesuwamy kukurydze na stronę plecionki. |
5. Następnie odcinamy pętle oraz nakładamy większy haczyk i ustawiamy długość włosa. Po tej czynności na nasz haczyk nakładamy rurkę oraz wiążemy go węzłem bez węzła. |
6. Na samym końcu ustalamy długość przyponu na około 8-10cm i wiążemy pętle. |
7. Do tak przygotowanego przyponu zakładamy śrucinę i możemy zakładać przypon do podajnika. |
Uwaga ten zestaw ma dwa haczyki dlatego nie można stosować go na każdej wodzie jednak na większości komercji po prezentacji zestawu nikt mi tego nie zabronił.
Wpis fajny. Czytałem jakieś twoje wcześniejsze artykuły i podobają mi się te krótsze z opisami pod obrazkami. Oby tak dalej. Reszta też jest ok ale ten o bocznym troku np. mógłby być podzielony na trzy krótsze. Szczerze powiem że przeczytałem tylko kilka interesujących mnie podpunktów a resztę zostawiam na potem ;). Ale mam do ciebie pytanie nie dotyczące artykułu a mianowicie czy masz jakiś sposób na przypon na którym można by było łowić przynętą na haku jak i włosie. Chodzi o to że ja nie ławie często na metodą a na grunt ale są takie dni że np na białe nic nie bierze i w tedy przewiązuje przypon i zakładam pellet 10mm o zapachu ryby. No ale fajnie by było jakbym nie musiał go przewiązywać ponieważ później jak by nic nie brało na pellet to znowu bym wrócił do białych bez przewiązywania. Jak znasz jakiś pomysł to pisz. Bo już pytałem na wędekuje.pl i mi odpowiedzieli że mam krętlik i szybko sobie to przewiąże. A ja nie używam krętlików a żyłkę łącze węzłem. A i jeszcze jedno do metody używasz żyłki czy plecionki? Bo ja plecionki.
OdpowiedzUsuńŁał ! Świetny pomysł bardzo praktyczny szybki użyteczny i prosty w obsłudze ! No nie powiem ktoś kto na to wpadł musiał mieć łeb :D Niestety jest ten jeden minus 2 haki myślę że ten drugi haczyk jest dobrze zamaskowany i na upartego na wodach PZW można łowić ale niestety nielegalnie i bezprawnie. :/ Tak czy inaczej świetny pomysł na komercji na pewno niezawodny muszę przetestować w następnym sezonie obowiązkowo ! :D
OdpowiedzUsuńFaktycznie patent niezły ale ma ten minus. Tak jak wspomniałeś na upartego by go użył na PZW ale to ryzyk fizyk. Sztuczna kukurydza jest porównywalna do zastygniętego sylikonu. Dlatego co by nie robił, jak by mocno nie zacinał to nie zahaczymy dodatkowym hakiem żadnej ryby. Myślę że jakby nawet Straż Rybacka złapała nas na tym to przymrużyła by oko;)
OdpowiedzUsuńJuż widzę jak Strażnik przymyka oko. Szybciej nas by przymknęli ;) Oglądałem najpierw filmik i kombinowałem, na czym ta pinka jest przyczepiona. Super pomysł. Na pewno do przetestowania w przyszłym sezonie. Oczywiście nie będę ryzykował na wodach PZW, wypróbuję go na komercji.
OdpowiedzUsuńKamil Urban nie odpowiadałem na komentarz ponieważ trochę mnie zagiął ale mam już pomysł na rozwiązanie twojego problemu i postanowiłem że na ten temat nawet napisze artykuł na bloga. A więc Wykonani jest proste: 1. Na plecionkę nawlekamy stoper clik stop.
OdpowiedzUsuń2. Następnie wiążemy pętle (jej długość zależy od przynęt jakich używacie). Ja do przynęt 8-12 mm używam pętli 1,5 -2 cm
3. Na utworzoną pętle nawlekamy stoper gumowy (taki jak do spławika).
4. Następnie nakładamy haczyk i stoper zsuwamy do dołu tak aby usztywnić zestaw i nie pozwolić mu sie przesuwać po haczyku.
5. Następnie dowiązujemy Żyłkę/Plecionkę do haczyka i gotowe.
Co do pytanie o żyłkę i plecionkę to używam obu materiałów ale wszystko zależy czy na łowisku są duże ryby czy małe. Jak duże to plecionka a jak małe to na odwrót. Dla niektórych wyżej opisany sposób nic nie mówi dlatego niedługo wstawię artykuł na ten temat ze zdjęciami.